Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

Czerwiec 23rd, 2017

Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły życzymy udanych, pogodnych, bezpiecznych wakacji, wielu pozytywnych wrażeń, ciekawych znajomości i dużo, dużo beztroskiego odpoczynku.

Dzień Matki

Maj 26th, 2017

W najpiękniejszym miesiącu roku obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w naszej kulturze – Dzień Matki.Corocznie, 26 maja, składamy mamom życzenia i obdarowujemy je drobnymi upominkami, aby w tym wyjątkowym dniu, jeszcze bardziej okazać im miłość i szacunek.
Uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem swoich wychowawców, przygotowali specjalny program artystyczny – były piosenki, tańce, gra na instrumencie, wiersze i scenki kabaretowe. Dzieci i młodzież składali piękne życzenia swoim mamom, które oglądały te występy z uśmiechem, ale i czasem z łezką wzruszenia. Każda z mam otrzymała różę i całusa od swojej pociechy.

ŻYCIE JEST PIĘKNE!

Kwiecień 5th, 2017

Współczesny świat ciągle pędzi, a my w tej pogoni nie zauważamy istotnych zmian, jakie dokonują się wokół nas. Nie widzimy radości lub smutków drugiego człowieka, często nie cieszymy się z prostych rzeczy. Gnamy w niewiadomym celu, a życie powoli, niczym ziarenka w klepsydrze, przemija.
Wielu z nas w pewnym momencie oglądnie się wstecz i zechce coś zmienić.
Tak uczynili bohaterowie przedstawienia teatralnego pt. „Życie jest piękne” zainspirowanego tym samym motywem. Sztuka została zaprezentowana 25 kwietnia
na scenie MDK w Lubaczowie w ramach projektu, którego pomysłodawcą była Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna.
W role zabieganych przechodniów wcielili się: Aleksandra Plaskacz,
Martyna Rozner, Julia Zarzeczna i Radosław Pierożek. Duchową opiekę nad nimi sprawowały dwie anielice- Karolina Farion i Wiktoria Obirek.
Całości prawd życiowych przekazanych głównym bohaterom dopełniały słowa Lisa, którego zagrał Jakub Kowalik i Małego Księcia w kreacji Kacpra Kudyby.
Cała grupa- mimo tremy- zagrała wspaniale, a Julia i Radek pokazali swoje umiejętności wokalne. Wierzymy, że wartości promowane w tym przedstawieniu zapadły widzom w serca.

Harmonogram konkursów szkolnych w roku szkolnym 2016/2017

Wrzesień 19th, 2016

Lp.

Konkurs

SP/Gimn

Termin

Opiekun (-ka, -owie)

1.

Konkursy biblioteczne

SP/Gimn.

IX 2016 – VI 2017

B. Kasperska, G. Wajs

2.

Międzyklasowy konkurs

Kodeks kulturalnego ucznia”

SP/Gimn.

X 2016

Samorząd Uczniowski, sklepik szkolnyh

3.

Międzyklasowy konkurs biologiczny

Gimn

X 2016

A. Mazur

4.

Konkurs języka niemieckiego – Jersz

V-VI SP /Gimn.

XI 2016

J. Grechuta

5.

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Gimn.

XI 2016

A. Mazur

6.

Język na ekranie

SP/Gimn.

XII 2016

A Kierepka, A.Domańska

7.

Konkurs czytania ze zrozumieniem

I-III SP

I 2017

J. Lautenszleger, J.Barcikowska-Broszko

8.

Konkurs języka angielskiego – Olimpus

SP/Gimn.

II 2017

A. Kierepka

9.

Konkurs matematyczny „Smyk liczy w mig”

I-III SP

III 2017

I. Kudyba

10.

Kangur matematyczny

IV-VI SP

III 2017

A. Pata

11.

Konkurs z biologii

Cudowna maszyna- organizm człowieka”

Gimn.

III 2017

A. Mazur

12.

Konkurs języka angielskiego

II-III SP

III 2017

A. Domańska

13.

Konkurs z języka polskiego „Moja polszczyzna”

IV-VI SP /Gimn.

IV 2017

E. Brogowska, B.Kurus+Frankowska

14.

Konkurs przyrodniczo-ekologiczny EKO-ASY

II-III SP

IV 2017

M. Kościelecka

15.

Konkurs wiedzy pożarniczej

IV-VI SP /Gimn.

IV 2017

J. Pałczyński

16.

Konkurs wiedzy o patronie

SP/Gimn.

V 2017

J. Grechuta

17.

Konkurs profilaktyczny

IV-VI SP /Gimn.

V 2017

E. Kudyba

18.

Konkurs ortograficzny

Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Gimn

V 2017

E. Brogowska

19.

Konkurs geograficzny

Odkrywaj świat z „Poznaj Świat”

Gimn.

V 2017

B. Kasperska

20.

Konkurs na najkulturalniejszego ucznia

IV-VI SP /Gimn.

VI 2017

E. Brogowska

B. Kurus-Frankowska

21.

Międzyklasowy konkurs matematyczny

IV-VI SP

VI 2017

A. Pata

22.

Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

Gimn.

VI 1017

J. Grechuta

Germaniści na medal

Czerwiec 20th, 2016

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły odnieśli znaczące sukcesy jako germaniści. Pod opieką Pani Justyny Grechuty przygotowywali się do kilku konkursów i udało im się osiągnąć imponujące wyniki w niektórych z nich.

Największe osiągnięcie należy do Natalii Ważny – uczennicy klasy VI szkoły podstawowej. W konkursie języka niemieckiego, organizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, jako jedyna z całego powiatu lubaczowskiego zakwalifikowała się do etapu drugiego (rejonowego) a następnie do etapu trzeciego (wojewódzkiego). Tam zajęła 11. miejsce w województwie i zdobyła tytuł finalistki. Tylko 1 punkt dzielił ją od tytułu laureatki. Osiągnięcie Natalii zostało docenione przez jury VIII edycji programu „Talent Powiatu Lubaczowskiego”. Otrzymała ona tytuł „Złoty Talent” w kategorii „Naukowiec”.

Uczennica klasy I gimnazjum – Anna Szałańska w kuratoryjnym konkursie języka niemieckiego zakwalifikowała się do etapu drugiego (rejonowego). Wprawdzie nie udało jej się przejść do etapu trzeciego, ale wynik jaki uzyskała na etapie rejonowym – 68 % punktów – był dużym osiągnięciem biorąc pod uwagę fakt, że musiała zmierzyć się z uczniami klasy II i III gimnazjum. Osiągnięcie uczennicy zostało uwzględnione przez jury VIII edycji programu „Talent Powiatu Lubaczowskiego”. Otrzymała ona tytuł „Srebrny Talent” w kategorii „Naukowiec”.

Czworo uczniów gimnazjum (Anna Szałańska, Anna Hetz (kl. I) oraz Dominik Leńczuk i Rafał Stankiewicz (kl. II)) wzięło udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych w Narolu. Uczestnictwo naszych uczniów zakończyło się sukcesem. Dominik Leńczuk zdobył I. miejsce w klasyfikacji indywidualnej a w klasyfikacji drużynowej zdobyliśmy II miejsce.

Gratulujemy wszystkim i życzymy sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

Justyna Grechuta

WYJAZD DO ARBORETUM

Czerwiec 1st, 2016

1 czerwca, w ramach zajęć edukacyjnych uczniowie klasy II a i II b wzięli udział w wyjeździe do Nadleśnictwa Narol. Uczestnicy wycieczki zwiedzili arboretum znajdujące się przy siedzibie biura nadleśnictwa. Dzieci mogły zobaczyć wiele gatunków roślin, drzew i krzewów, jak również dzięki życzliwości i kompetencji pracowników nadleśnictwa, panów Wojciecha Starzyka i Marcina Skalskiego oraz nauczycielki przyrody w naszej szkole, pani Anny Mazur, poznać różne ciekawostki dotyczące świata roślin i zwierząt. Kolejną atrakcją była ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w rezerwacie przyrody „Bukowy Las”, która pokazała różnorodność zbiorowisk roślinnych, flory i fauny oraz przybliżyła zasady prowadzenia gospodarki leśnej. Ostatnią atrakcją było ognisko i pyszne kiełbaski przygotowane przez panią Agnieszkę Starzyk.
J.BB
I.K

KOCHAM CIĘ MAMO!

Maj 25th, 2016

Ty zasłużyć musisz się,
żeby taka Mamę mieć!
Mama zawsze blisko jest,
Mama dobrze wie co chcesz.
Mama zawsze ci pomoże,
bo bez Mamy nie daj Boże.
Mama zawsze blisko jest,
Mama dobrze wie co chcesz.
Mama zawsze ci pomoże,
bo bez Mamy źle.

Matka, mama, mamusia. Najważniejsza osoba w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Matka kocha bezwarunkowo, bez względu na wszystko. Dzień Matki to chyba jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. W naszej szkole obchodzimy je zawsze 26 maja. Dlaczego właśnie w tym dniu? Może, dlatego by wszystkie najpiękniejsze kwiaty wiosny mogły być ofiarowane kochanym mamom. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną przygotowaną przez dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klas nieco starszych. Uczniowie zaprezentowali wiersze i zaśpiewali piosenki, w których wyrazili swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. Dzieci udowodniły, że kochają swoje mamy nie tylko za to, że są, ale również za to, że są kochające, troskliwe, pracowite, serdeczne, opiekuńcze, wyrozumiałe i cierpliwe. Po występach był słodki poczęstunek i piękna róża ofiarowana przez dziecko dla swojej mamy. Uczniowie włożyli w swoją pracę dużo wysiłku, pracy i serca, ale było warto, by zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze mam. Myślę, że uroczystość na długo zapadnie w pamięci zarówno dzieci jak i mam.

VII Gminny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem „Nałogi – droga do nikąd”

Maj 20th, 2016

Kolejny,  VII Gminny Konkurs Profilaktyczny organizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Narolu już za nami. 20 maja uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wykazali się wysokim poziomem wiedzy. W tym roku zakres tematyczny był obszerny i obejmował zagadnienia  z profilaktyki przemocy oraz profilaktyki używek, papierosów, alkoholu, dopalaczy i narkotyków. Ze szkoły podstawowej II miejsce zdobyła Wiktoria Obirek,  III Karolina Farion, a spośród gimnazjalistów II miejsce Aleksandra Górniak, IV Hubert Gałas i V Karolina Babicka. W konkursie brali również udział uczniowie z klasy VI, Natalia Sikora, Kacper Kudyba i Konrad Kudyba, a z gimnazjum, Aneta Kasperska i Bartosz Wróbel. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody i poczęstowali się pizzą. Uwieńczeniem spotkania był koncert pod hasłem „Nałogi – droga do nikąd” w wykonaniu Jacka Dewódzkiego- kompozytora, autora wielu tekstów, kilkuletniego wokalisty zespołu DŻEM oraz Andrzeja Paprota. W spotkaniu słowno – muzycznym brali udział gimnazjaliści z całej Gminy Narol, którzy z ciekawością wysłuchali kilku kultowych, rokowych utworów oraz interesującego przekazu o właściwych wartościach w życiu.

Elżbieta Kudyba

NOWATORSKA KONFERENCJA W SZKOLE

Styczeń 21st, 2016

W naszej szkole 16 listopada 2015 r. odbyła się konferencja z wykorzystaniem nowatorskiej metody „Open space”. Na sali gimnastycznej zebrali się nauczyciele, przedstawiciele samorządu klasowego, przedstawiciele klasowych rad rodziców oraz władz samorządowych. Z zaproszonych gości w konferencji uczestniczyli: Daniel Lomber – sekretarz Miasta i Gminy Narol, Ryszard Franus – sołtys Rudy Różanieckiej, Władysław Gałas – przewodniczący rady gminy oraz Jan Krzyszycha – radny gminy.
Wszyscy zebrani po raz pierwszy brali udział w konferencji prowadzonej metodą „open space” czyli „otwarta przestrzeń”. Nasza pani dyrektor wyjaśniła tę metodę oraz przedstawiła temat wiodący posiedzenia : „Jak tworzyć otwartą szkołę?”. Spotkanie w grupach przy kawie, ciastku i zdrowych przekąskach miało bardzo ciekawy przebieg. Dyskutowano m.in. o dorastaniu uczniów i ich zdyscyplinowaniu, o tym jak nakłonić ich do jedzenia zdrowej żywności, jak zwiększyć ich zainteresowanie językami obcymi, a także rozważono możliwość stworzenia w naszej szkole szkoły muzycznej i siłowni. Dyskusji podlegał też temat „wygaszania” gimnazjów, zaangażowania rodziców w życie szkoły oraz jak zdobyć dodatkowe środki na cele szkoły. W większości uczestnicy czuli się jak „trzmiele”, włączając się do dyskusji w różnych grupach. Całość była podzielona na bloki tematyczne, a wnioski zapisywane na kartkach.
Aneta Kasperska

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej