Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

Maleńka miłość zbawi świat

Grudzień 22nd, 2017

Dziś Przedszkolaki wprowadziły wszystkich w świąteczny klimat, opowiadając historię Bożego Narodzenia. Dzięki małym aktorom, zgromadzeni w szkolnej sali gimnastycznej Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie przenieśli się do betlejemskiej szopy, gdzie zdarzył się cud… Występ Małych Artystów zachwycił wszystkich Gości. Dzieci dały z siebie wszystko….ciepło, dobro, dziecięcą radość.

Dzień Edukacji Narodowej

Październik 13th, 2017

„Dziękujemy za najpiękniejszy dar, za wiedzę” z takimi podziękowaniami wystąpili 13 października
uczniowie na akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, Mszą św. w intencji nauczycieli i pracowników szkoły. Po niej wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, by wysłuchać okolicznościowego przemówienia pani Dyrektor, która, powitawszy znakomitych Gości, w pięknych słowach nakreśliła etos pracy pedagogicznej i wręczyła nagrody. Z a pedagogiczny trud podziękowali również pan Burmistrz, Stanisław Woś oraz, w imieniu rodziców, pani Anna Sikora. Następnie oddano głos dzieciom i młodzieży, którzy słowem i piosenką wyrazili swoją wdzięczność oraz przywiązanie dla nauczycieli i innych pracowników szkoły. To były piękne chwile, uświadamiające sens bycia i nauczycielem i uczniem!

Warto znać języki obce!

Wrzesień 26th, 2017

Nigdy jeszcze nie było tylu możliwości podjęcia  pracy lub studiów za granicą. Jeszcze nigdy nie stworzono tak sprzyjających warunków wszystkim,  którzy pragną podjąć pracę bądź studia za granicą. Jednak  brak odpowiednich umiejętności  językowych sprawia, że wielu ludzi nie jest w stanie z tych możliwości skorzystać.

Nasza szkoła promuje naukę języków, dlatego nauczycielki języków obcych- pani Justyna Grechuta, pani Anna Kierepka oraz pani Anna Domańska zorganizowały obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, który odbył się 26 września 2017 r.

W tym roku do przygotowań włączyły się klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum.

Na początku września przedstawiciele klas wylosowali nazwę państwa, które mieli zaprezentować.

kl. IV a – Hiszpania

kl. IV b – Grecja

kl. V- Polska

kl. VI – Włochy

kl. VII- Niemcy

kl. II gim.- Francja

kl. III gim. – Wielka Brytania

Uczniowie wraz z pomocą wychowawców przygotowali interesujące plakaty z flagami i symbolami wylosowanych krajów oraz prezentacje z najważniejszymi informacjami, wartymi zapamiętania. Ostatnim zadaniem jakie uczniowie musieli wykonać, było przygotowanie i zaprezentowanie charakterystycznych strojów. Nasi uczniowie we wszystkich zadaniach, wspierani przez wychowawców, poradzili sobie fantastycznie!

Komisja w składzie: pan G. Wajs, pan A. Gmiterek oraz pani A. Domańska, przyznawała klasom punkty w trakcie wydarzenia. Końcowa klasyfikacja prezentowała się następująco:

I miejsce – klasa VI

II miejsce – klasa II gimnazjum

III miejsce – klasa IV a

Uczniowie zwycięskich klas otrzymali dyplomy oraz nagrody przesłane przez Komisję Europejską.

Dziękujemy wszystkim klasom za udział w EDJO, wychowawcom za pracę włożoną w pomoc w przygotowaniu prezentacji, plakatów i wspaniałych strojów oraz panu Grzegorzowi Wajsowi za przygotowanie dekoracji.

JUŻ WKRÓTCE ROZPOCZYNA SIĘ NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018.

Sierpień 23rd, 2017

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września 2017 r.
Odjazd uczniów z Huty Różanieckiej i z Łówczy o godz. 8.30.
Msza Święta o godz. 9.00.
Planowana godzina powrotu – godz. 11.30.
Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje uczniów naszej szkoły strój galowy (dziewczęta: białe bluzki i granatowe lub czarne spódnice, chłopcy: białe koszule i granatowe lub czarne spodnie).

Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

Czerwiec 14th, 2017

W środę – 14 czerwca – uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowanym przez Gimnazjum w Narolu. Nasi młodzi germaniści zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, co zaowocowało zdobyciem przez Natalię Ważny (kl. I) trzeciego miejsca w konkursie z wynikiem 51 punktów. Tuż za Natalią, ale niestety już poza podium, znalazła się Anna Hetz (kl. II) z 50 punktami oraz Anna Szałańska (kl. II) i Rafał Stankiewicz z 49 punktami.
Cieszymy się z osiągnięć naszych uczniów i gratulujemy im sukcesu.
Justyna Grechuta

Prezentacja projektów edukacyjnych

Czerwiec 9th, 2017

W piątek – 9 czerwca – odbyła się publiczna prezentacja projektów edukacyjnych realizowanych przez uczniów klasy II gimnazjum. W prezentacji, oprócz uczniów wspomnianej klasy II, uczestniczyli także gimnazjaliści z klasy III i I, kilku rodziców uczniów prezentujących efekty swojej pracy, nauczyciele i chętni goście.
Na początku Paweł Grechuta i Jakub Kogut przedstawili urządzenie, które zbudowali pod opieką pana Andrzeja Gmiterka w ramach projektu „Programowanie Arduino”. Zaprezentowali z jakich elementów składa się przyrząd, do czego służy (pomiar odległości oraz temperatury) i zapoznali obecnych z kodem programu.
Drugi projekt realizowany pod opieką Pana Gmiterka dotyczył „Aktualizacji mapy OSM”. Z tym zadaniem zmierzyli się: Sebastian Chemicz, Jakub Iracki, Marcin Matysiak, Kamil Nowakowski, David Wróbel, Dawid Zastawny. Chłopcy zaprezentowali różne programy i aplikacje korzystające z OpenStreetMap, czyli projektu społeczności internetowej mającego na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej. Następnie pokazali, jak samodzielnie zaktualizowali mapę Rudy Różanieckiej.
Kolejna grupa uczniów w składzie: Gabriela Adamek, Sabina Czarna, Katarzyna Frankiewicz, Kinga Grąz, Kamil Łotecki pod kierunkiem Pani Anny Mazur opracowała „Złotą Księgę Absolwentów”. Gimnazjaliści pokazali efekty swojej pracy oraz zaprezentowali wywiady, które przeprowadzili z kilkoma „złotymi absolwentami” naszej szkoły. Wszyscy rozmówcy miło wspominali szkołę i nauczycieli a także podkreślali, że to, czego się nauczyli i doświadczyli w naszej szkole, zaowocowało później w ich życiu.
Potem przyszedł czas na projekt realizowany pod opieką Pani Bożeny Kasperskiej. Czterech uczniów: Jakub Kasperski, Kamil Łysiak, Mateusz Rogoża i Kacper Sikora wzięło udział w przygotowaniu wycieczki szkolnej do Wrocławia i w Sudety. Chłopcy przedstawili jakie działania podjęli, aby zadbać o wszystkie aspekty takiej podróży; w jaki sposób zdobyli dodatkowe środki na autokar, by obniżyć koszty wycieczki; jak wyglądać będzie harmonogram wycieczki (bo zaplanowano ją na 12-14 czerwca – a więc już po prezentacji projektów edukacyjnych).
Następnie swój projekt zaprezentowały: Agnieszka Hetz, Anna Hetz, Patrycja Skibińska i Anna Szałańska. Dziewczęta, pod kierunkiem Pani Justyny Grechuty, przygotowały informacje o najciekawszych, ich zdaniem, „Atrakcjach turystycznych krajów niemieckojęzycznych”. I poprowadziły obecnych podczas prezentacji przez Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Informacje o tych atrakcjach przekazywały najpierw w języku niemieckim (bo jakże inaczej?) a następnie tłumaczyły je na język polski.
Na końcu efekty swojej pracy zaprezentowały Aleksandra Pachla i Natalia Pachla. Dziewczęta pod opieką Pani Justyny Grechuty już od września 2016 roku zbierały materiały do tematu „II wojna światowa w regionie”. Dzięki temu zgromadziły wiele ciekawych informacji, wykonały samodzielnie zdjęcia miejsc, które omawiały i (jak same przyznały) pogłębiły swoją wiedzę o historii regionu.
Realizacja projektów była ważnym doświadczeniem dla każdego z uczniów. Kształtowała umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność za powierzone zadanie i terminowość. Ważnym, i jak się okazało dosyć trudnym, elementem była publiczna prezentacja efektów swojej pracy.
Doceniamy wysiłek uczniów oraz ich opiekunów a publiczności dziękujemy za uwagę i cierpliwość.
Justyna Grechuta

„NIE- WULGARYZMOM” Podsumowanie konkursu

Czerwiec 8th, 2017

NIE – wulgaryzmom. O piękno mowy ojczystej” to kolejna edycja konkursu dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu lubaczowskiego organizowanego przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Lubaczowie. Patronat medialny nad konkursem objęło Katolickie Radio Zamość.

Uczennice naszej szkoły osiągnęły wspaniałe sukcesy. Pierwsze miejsce za wiersz „Uliczne odgłosy” zdobyła uczennica klasy VI Martyna Rozner, a Natalia Pachla z kl. II gimnazjum utworem „Dobre słowa – dobre życie!” wywalczyła wyróżnienie tej samej kategorii. Paulina Szałańska z klasy V została wyróżniona za opowiadanie.

Uroczyste podsumowanie odbyło się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie.

Wysłuchaliśmy nagrodzonych prac oraz prelekcji na temat wulgaryzmów i zaśmiecania mowy wygłoszonej przez profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego Pana Kazimierza Ożoga. Laureatom nagrody wręczył Starosta Powiatu Lubaczowskiego Pan Józef Michalik.

Martyna Rozner

Wyjazd do Rzeszowa

Czerwiec 2nd, 2017

Dnia 2 czerwca 2017 roku grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką Pani Anny Kierepki oraz Pani Anny Domańskiej udała się do Rzeszowa. Uczniowie mieli okazję uczestniczenia w warsztatach pt. “Street English, Games English” prowadzonych w języku angielskim przez Native Speakera, gdzie z chęcią poznawali nowe słowa i aktywnie uczestniczyli w zabawach. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach programu Nauka Bez Granic. Na koniec wiedza uczniów została sprawdzona przez popularną i znaną internetową
grę KAHOOT. Po ciekawej nauce uczestnicy udali się do MacDonalda, skąd następnie skierowali się do Escape Room – Pokoju Zagadek SherLock. Tam mieli na zadanie w ciągu 60 minut wydostać się z jednego tematycznie przygotowanego pokoju, rozwiązując zagadki i kodując szyfry, które miały doprowadzić ich do upragnionego celu: klucza. Niestety żadnej grupie nie udało się wydostać z pokoju, ale i tak wszyscy byli bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że takich ciekawych i zaskakujących wycieczek będzie
jeszcze więcej.

Aleksandra Górniak, Anna Babicka

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej