Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

GERMANISTKI – FINALISTKI !!!

Marzec 21st, 2018

Nasze gimnazjalistki: Natalia Ważny z klasy II oraz Anna Szałańska z klasy III zostały finalistkami tegorocznego konkursu z języka niemieckiego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Dziewczęta od kilku lat intensywnie rozwijały swoje predyspozycje lingwistyczne pod kierunkiem Pani Justyny Grechuty. Codzienna, sumienna praca doprowadziła Natalię i Anię do etapu wojewódzkiego. Znalazły się w grupie 71 najlepszych uczniów z całego województwa podkarpackiego. (Dziękujemy przy tym wszystkim, którzy trzymali kciuki za ich awans). W Rzeszowie dziewczęta zmierzyły się z zadaniami wymagającymi rozumienia tekstu słuchanego, tekstu czytanego, znajomości gramatyki na poziomie maturalnym, wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Musiały również wykazać się umiejętnością pisania krótkiego tekstu na zadany temat. Nie udało się zdobyć tytułu laureatki, ale tytuł finalistki potwierdza bardzo wysoki poziom ich wiedzy i umiejętności z języka niemieckiego.

Gratulujemy dziewczętom i bardzo cieszymy się z ich sukcesu!

JG

XXVI FINAŁ WOŚP

Styczeń 14th, 2018

14 stycznia 2018 r. w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja Jerzego Owsiaka zbierała pieniądze dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

Mieszkańcy Rudy Różanieckiej, Huty Różanieckiej i Łówczy pokazali po raz kolejny, że mają szczodre serca!  Dwudziestu mrozoodpornych gimnazjalistów przeszło ulicami poszczególnych miejscowości i zebrali spore datki do puszek:

Zarzeka                     212,00 zł
Zaniwa do poczty   402,51 zł
Wola                          395.59 zł
Zadymarka               367,31 zł
Podlas, Zabrogi       370,12 zł
Zaniwa, droga na cmentarz 236,86 zł
Zabródek, Zakościelna, Jezioro, Zagóra 324,53 zł

Razem w Rudzie Różanieckiej wolontariusze zebrali 2308,92 zł. Natomiast grupa wolontariuszy z Huty Różanieckiej zebrała 1067,96 zł , a z Łówczy 24,40 zł. Cyfry mówią same za siebie. Hojność jest silną stroną mieszkańców naszego regionu.

Następnie pieniądze zostały przekazane do naszego sztabu w Narolu. Tu także w czasie finału wystąpili nasi uczniowie z klasy VII i zarazili pozytywną energią społeczność narolską. Julia Zarzeczna i Radosław Pierożek barwnie zaśpiewali „Piosenkę o Narolu” do melodii „Chałupy welcome to”, ze słowami, które napisała Martyna Rozner. Refren piosenki brzmiał tak:

„Roztocze welcome to, Łoś, Florian mają luz

Kraina dzika dawno odkryta, Roztocze welcome to

Roztocze welcome to, w Narolu słychać blus

w Płazowie, Hucie, Lipsku i Rudzie – Roztocze welcome to”

Następnie czyrliderki zatańczyły układ taneczny oraz zaprezentowały piramidy gimnastyczne. Mogliśmy podziwiać tę zgraną, tańczącą grupę dziewcząt w następującym składzie: Karolina Ważna, Oliwia Kuflowska, Martyna Rozner, Kamila Ważna, Gabriela Luchowska, Milena Obirek, Wiktoria Lebiedź, Izabela Ważna.  Brawo dziewczyny!  Po występie rozgrzaliśmy się gorącą herbatą i kiełbasą serwowaną przez pracowników gminy. Poczekaliśmy na „Światełko do nieba”, a następnie wróciliśmy do naszych domów.

26 finał już za nami, z całego naszego serca dziękujemy za kolejny dobry uczynek.  

 

Bożena Kasperska

Maleńka miłość zbawi świat

Grudzień 22nd, 2017

Dziś Przedszkolaki wprowadziły wszystkich w świąteczny klimat, opowiadając historię Bożego Narodzenia. Dzięki małym aktorom, zgromadzeni w szkolnej sali gimnastycznej Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie przenieśli się do betlejemskiej szopy, gdzie zdarzył się cud… Występ Małych Artystów zachwycił wszystkich Gości. Dzieci dały z siebie wszystko….ciepło, dobro, dziecięcą radość.

Dzień Edukacji Narodowej

Październik 13th, 2017

„Dziękujemy za najpiękniejszy dar, za wiedzę” z takimi podziękowaniami wystąpili 13 października
uczniowie na akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, Mszą św. w intencji nauczycieli i pracowników szkoły. Po niej wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, by wysłuchać okolicznościowego przemówienia pani Dyrektor, która, powitawszy znakomitych Gości, w pięknych słowach nakreśliła etos pracy pedagogicznej i wręczyła nagrody. Z a pedagogiczny trud podziękowali również pan Burmistrz, Stanisław Woś oraz, w imieniu rodziców, pani Anna Sikora. Następnie oddano głos dzieciom i młodzieży, którzy słowem i piosenką wyrazili swoją wdzięczność oraz przywiązanie dla nauczycieli i innych pracowników szkoły. To były piękne chwile, uświadamiające sens bycia i nauczycielem i uczniem!

Warto znać języki obce!

Wrzesień 26th, 2017

Nigdy jeszcze nie było tylu możliwości podjęcia  pracy lub studiów za granicą. Jeszcze nigdy nie stworzono tak sprzyjających warunków wszystkim,  którzy pragną podjąć pracę bądź studia za granicą. Jednak  brak odpowiednich umiejętności  językowych sprawia, że wielu ludzi nie jest w stanie z tych możliwości skorzystać.

Nasza szkoła promuje naukę języków, dlatego nauczycielki języków obcych- pani Justyna Grechuta, pani Anna Kierepka oraz pani Anna Domańska zorganizowały obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, który odbył się 26 września 2017 r.

W tym roku do przygotowań włączyły się klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum.

Na początku września przedstawiciele klas wylosowali nazwę państwa, które mieli zaprezentować.

kl. IV a – Hiszpania

kl. IV b – Grecja

kl. V- Polska

kl. VI – Włochy

kl. VII- Niemcy

kl. II gim.- Francja

kl. III gim. – Wielka Brytania

Uczniowie wraz z pomocą wychowawców przygotowali interesujące plakaty z flagami i symbolami wylosowanych krajów oraz prezentacje z najważniejszymi informacjami, wartymi zapamiętania. Ostatnim zadaniem jakie uczniowie musieli wykonać, było przygotowanie i zaprezentowanie charakterystycznych strojów. Nasi uczniowie we wszystkich zadaniach, wspierani przez wychowawców, poradzili sobie fantastycznie!

Komisja w składzie: pan G. Wajs, pan A. Gmiterek oraz pani A. Domańska, przyznawała klasom punkty w trakcie wydarzenia. Końcowa klasyfikacja prezentowała się następująco:

I miejsce – klasa VI

II miejsce – klasa II gimnazjum

III miejsce – klasa IV a

Uczniowie zwycięskich klas otrzymali dyplomy oraz nagrody przesłane przez Komisję Europejską.

Dziękujemy wszystkim klasom za udział w EDJO, wychowawcom za pracę włożoną w pomoc w przygotowaniu prezentacji, plakatów i wspaniałych strojów oraz panu Grzegorzowi Wajsowi za przygotowanie dekoracji.

JUŻ WKRÓTCE ROZPOCZYNA SIĘ NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018.

Sierpień 23rd, 2017

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września 2017 r.
Odjazd uczniów z Huty Różanieckiej i z Łówczy o godz. 8.30.
Msza Święta o godz. 9.00.
Planowana godzina powrotu – godz. 11.30.
Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje uczniów naszej szkoły strój galowy (dziewczęta: białe bluzki i granatowe lub czarne spódnice, chłopcy: białe koszule i granatowe lub czarne spodnie).

Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

Czerwiec 14th, 2017

W środę – 14 czerwca – uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowanym przez Gimnazjum w Narolu. Nasi młodzi germaniści zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, co zaowocowało zdobyciem przez Natalię Ważny (kl. I) trzeciego miejsca w konkursie z wynikiem 51 punktów. Tuż za Natalią, ale niestety już poza podium, znalazła się Anna Hetz (kl. II) z 50 punktami oraz Anna Szałańska (kl. II) i Rafał Stankiewicz z 49 punktami.
Cieszymy się z osiągnięć naszych uczniów i gratulujemy im sukcesu.
Justyna Grechuta

Prezentacja projektów edukacyjnych

Czerwiec 9th, 2017

W piątek – 9 czerwca – odbyła się publiczna prezentacja projektów edukacyjnych realizowanych przez uczniów klasy II gimnazjum. W prezentacji, oprócz uczniów wspomnianej klasy II, uczestniczyli także gimnazjaliści z klasy III i I, kilku rodziców uczniów prezentujących efekty swojej pracy, nauczyciele i chętni goście.
Na początku Paweł Grechuta i Jakub Kogut przedstawili urządzenie, które zbudowali pod opieką pana Andrzeja Gmiterka w ramach projektu „Programowanie Arduino”. Zaprezentowali z jakich elementów składa się przyrząd, do czego służy (pomiar odległości oraz temperatury) i zapoznali obecnych z kodem programu.
Drugi projekt realizowany pod opieką Pana Gmiterka dotyczył „Aktualizacji mapy OSM”. Z tym zadaniem zmierzyli się: Sebastian Chemicz, Jakub Iracki, Marcin Matysiak, Kamil Nowakowski, David Wróbel, Dawid Zastawny. Chłopcy zaprezentowali różne programy i aplikacje korzystające z OpenStreetMap, czyli projektu społeczności internetowej mającego na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej. Następnie pokazali, jak samodzielnie zaktualizowali mapę Rudy Różanieckiej.
Kolejna grupa uczniów w składzie: Gabriela Adamek, Sabina Czarna, Katarzyna Frankiewicz, Kinga Grąz, Kamil Łotecki pod kierunkiem Pani Anny Mazur opracowała „Złotą Księgę Absolwentów”. Gimnazjaliści pokazali efekty swojej pracy oraz zaprezentowali wywiady, które przeprowadzili z kilkoma „złotymi absolwentami” naszej szkoły. Wszyscy rozmówcy miło wspominali szkołę i nauczycieli a także podkreślali, że to, czego się nauczyli i doświadczyli w naszej szkole, zaowocowało później w ich życiu.
Potem przyszedł czas na projekt realizowany pod opieką Pani Bożeny Kasperskiej. Czterech uczniów: Jakub Kasperski, Kamil Łysiak, Mateusz Rogoża i Kacper Sikora wzięło udział w przygotowaniu wycieczki szkolnej do Wrocławia i w Sudety. Chłopcy przedstawili jakie działania podjęli, aby zadbać o wszystkie aspekty takiej podróży; w jaki sposób zdobyli dodatkowe środki na autokar, by obniżyć koszty wycieczki; jak wyglądać będzie harmonogram wycieczki (bo zaplanowano ją na 12-14 czerwca – a więc już po prezentacji projektów edukacyjnych).
Następnie swój projekt zaprezentowały: Agnieszka Hetz, Anna Hetz, Patrycja Skibińska i Anna Szałańska. Dziewczęta, pod kierunkiem Pani Justyny Grechuty, przygotowały informacje o najciekawszych, ich zdaniem, „Atrakcjach turystycznych krajów niemieckojęzycznych”. I poprowadziły obecnych podczas prezentacji przez Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Informacje o tych atrakcjach przekazywały najpierw w języku niemieckim (bo jakże inaczej?) a następnie tłumaczyły je na język polski.
Na końcu efekty swojej pracy zaprezentowały Aleksandra Pachla i Natalia Pachla. Dziewczęta pod opieką Pani Justyny Grechuty już od września 2016 roku zbierały materiały do tematu „II wojna światowa w regionie”. Dzięki temu zgromadziły wiele ciekawych informacji, wykonały samodzielnie zdjęcia miejsc, które omawiały i (jak same przyznały) pogłębiły swoją wiedzę o historii regionu.
Realizacja projektów była ważnym doświadczeniem dla każdego z uczniów. Kształtowała umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność za powierzone zadanie i terminowość. Ważnym, i jak się okazało dosyć trudnym, elementem była publiczna prezentacja efektów swojej pracy.
Doceniamy wysiłek uczniów oraz ich opiekunów a publiczności dziękujemy za uwagę i cierpliwość.
Justyna Grechuta

„NIE- WULGARYZMOM” Podsumowanie konkursu

Czerwiec 8th, 2017

NIE – wulgaryzmom. O piękno mowy ojczystej” to kolejna edycja konkursu dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu lubaczowskiego organizowanego przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Lubaczowie. Patronat medialny nad konkursem objęło Katolickie Radio Zamość.

Uczennice naszej szkoły osiągnęły wspaniałe sukcesy. Pierwsze miejsce za wiersz „Uliczne odgłosy” zdobyła uczennica klasy VI Martyna Rozner, a Natalia Pachla z kl. II gimnazjum utworem „Dobre słowa – dobre życie!” wywalczyła wyróżnienie tej samej kategorii. Paulina Szałańska z klasy V została wyróżniona za opowiadanie.

Uroczyste podsumowanie odbyło się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie.

Wysłuchaliśmy nagrodzonych prac oraz prelekcji na temat wulgaryzmów i zaśmiecania mowy wygłoszonej przez profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego Pana Kazimierza Ożoga. Laureatom nagrody wręczył Starosta Powiatu Lubaczowskiego Pan Józef Michalik.

Martyna Rozner

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej