Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

3 MAJA NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

Kwiecień 28th, 2017

Dnia 28 kwietnia społeczność uczniowska w strojach galowych z biało -czerwonymi chorągiewkami zgromadziła się w sali gimnastycznej na uroczystym apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą regulującą sytuację społeczną i polityczną naszego kraju. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie historię dotyczącą tego zdarzenia. Wiersze i piosenki patriotyczne w wykonaniu uczniów podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny, patriotyzmu. W pięknym stylu uczniowie z klas młodszych zatańczyli poloneza.
“Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się.” Pamiętając o słowach kardynała Stefana Wyszyńskiego bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami.

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA OLIMPUSEK

Kwiecień 25th, 2017

Wyniki ogólnopolskiej olimpiady Olimpusek – test zintegrowany (sesja zimowa) – bardzo nas satysfakcjonują. Tym bardziej, że mamy spore grono laureatów i są to:
Wojciech Kierepka i Alan Zygarlicki z klasy I, Wiktoria Skiba i Julia Bondyra z klasy II oraz Maja Skoczylas z klasy IIIb. Wiktoria otrzymała również bardzo ciekawą nagrodę książkową.
Pozostali uczestnicy (Zuzanna Kudyba, kl. I, Marek Krzyszycha, kl. II, Szymon Kudyba, kl. II, Bartosz Mazur, Mateusz Ciećkiewicz, Justyna Starzyk, Mateusz Mazurkiewicz, Aleksandra Luchowska, kl. IIIa, Julia Błaut, Daria Stankiewicz, kl. IIIb) otrzymali dyplomy uznania. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Geburtstag in der 6. Klasse

Kwiecień 10th, 2017

W poniedziałek (10 kwietnia) w klasie VI szkoły podstawowej odbyła się nietypowa lekcja języka niemieckiego. Dwie uczennice (Gabrysia Luchowska i Martynka Rozner) w ramach pracy domowej dla chętnych upiekły (przy wsparciu swoich mam) torty urodzinowe według przepisu, który znajdował się w podręczniku do języka niemieckiego (przepis oczywiście był po niemiecku). Dziewczęta przyniosły swoje wypieki do szkoły i mogliśmy się nimi delektować. Pani Justyna Grechuta zamiast pytać i prowadzić kolejną lekcję podzieliła torty i puściła piosenki niemieckiego zespołu Modern Talking. Było słodko i przyjemnie.
A Gabrysia i Martynka dostały po 6 i serdeczne brawa od klasy.

Justyna Grechuta

Szkolny konkurs matematyczny „Smyk liczy w mig”

Kwiecień 10th, 2017

10 kwietnia 2017 roku chętni uczniowie klas II – III Szkoły Podstawowej w Rudzie Różanieckiej wzięli udział w szkolnym konkursie matematycznym „Smyk liczy w mig”. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności zdobywane na zajęciach edukacyjnych oraz podczas kółka matematycznego. Wszystkie zadania utrwalały i porządkowały wprowadzone podczas nauki wiadomości i umiejętności. Wspomagały, mi.in. rozwijanie pamięci, umiejętności twórczego, logicznego myślenia i wnioskowania. Ćwiczyły również sprawność rachunkową. W konkursie obowiązywały treści nauczania nie tylko zawarte w podstawie programowej, ale również wykraczające poza nią. Wzięło w nim udział 2 uczniów klasy II (Wiktoria Skiba, Marek Krzyszycha), 9 uczniów klasy III a (Mateusz Ciećkiewicz, Aleksandra Luchowska, Bartosz Mazur, Mateusz Mazurkiewicz, Martyna Obirek, Justyna Rogoża, Joanna Sikora, Justyna Starzyk, Bartosz Ważny), 5 uczniów klasy III b (Julia Błaut, Ewa Mazurkiewicz, Maja Skoczylas, Daria Stankiewicz, Karolina Ważny). Uczestnicy oceniani byli indywidualnie i mieli możliwość zdobycia 21 punktów za prawidłowo rozwiązany test. Zwycięzcami konkursu zostali:

Bartosz Mazur – I miejsce

Maja Skoczylas – II miejsce

Mateusz Mazurkiewicz – III miejsce

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wycieczka do Lubaczowa – Miejska Biblioteka Publiczna i Księgarnia „Nova”

Kwiecień 6th, 2017

Kontynuując rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniowie klasy I i II 6 kwietnia wybrali się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Mieli oni możliwość zaznajomienia się z pracą bibliotekarza, zakresem obowiązków wynikających z charakteru tej pracy, wyposażeniem biblioteki i jej księgozbiorem. Uczestniczyli w interesujących zajęciach warsztatowych z biblioterapii „Bądź uprzejmy na co dzień”. Tym razem wizyta w bibliotece została połączona z odwiedzeniem księgarni „Nova” również w Lubaczowie. Niektórzy uczniowie byli w tym wyjątkowym miejscu po raz pierwszy. Zostali oni, m.in. zapoznani z wyposażeniem sklepu, dowiedzieli się na czym polega praca księgarza. Różnorodność zgromadzonych w tym miejscu książek wywarła na dzieciach duże wrażenie. Niektórzy uczniowie wizytę w księgarni zakończyli zakupem interesujących ich akcesoriów. Mimo kapryśnej pogody dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.Dziękujemy za serdeczne przyjęcie zarówno w bibliotece, jak i księgarni. Na pewno skorzystamy z zaproszenia na kolejną wizytę w bibliotece. Nie zapomnimy o odwiedzeniu księgarni.

ŻYCIE JEST PIĘKNE!

Kwiecień 5th, 2017

Współczesny świat ciągle pędzi, a my w tej pogoni nie zauważamy istotnych zmian, jakie dokonują się wokół nas. Nie widzimy radości lub smutków drugiego człowieka, często nie cieszymy się z prostych rzeczy. Gnamy w niewiadomym celu, a życie powoli, niczym ziarenka w klepsydrze, przemija.
Wielu z nas w pewnym momencie oglądnie się wstecz i zechce coś zmienić.
Tak uczynili bohaterowie przedstawienia teatralnego pt. „Życie jest piękne” zainspirowanego tym samym motywem. Sztuka została zaprezentowana 25 kwietnia
na scenie MDK w Lubaczowie w ramach projektu, którego pomysłodawcą była Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna.
W role zabieganych przechodniów wcielili się: Aleksandra Plaskacz,
Martyna Rozner, Julia Zarzeczna i Radosław Pierożek. Duchową opiekę nad nimi sprawowały dwie anielice- Karolina Farion i Wiktoria Obirek.
Całości prawd życiowych przekazanych głównym bohaterom dopełniały słowa Lisa, którego zagrał Jakub Kowalik i Małego Księcia w kreacji Kacpra Kudyby.
Cała grupa- mimo tremy- zagrała wspaniale, a Julia i Radek pokazali swoje umiejętności wokalne. Wierzymy, że wartości promowane w tym przedstawieniu zapadły widzom w serca.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Kwiecień 2nd, 2017

W rocznicę urodzin H. Ch. Andersena, tj. 2 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Uczniowie klasy I świętowali ten dzień w poniedziałek 3 kwietnia. Udali się wówczas do szkolnej biblioteki i wzięli udział w lekcji ”Czy znasz baśnie H.Ch.Andersena?” prowadzonej przez panią Bożenę Kasperską. Pani w ciekawy sposób przybliżyła im baśnie znanego pisarza. Uczniowie za wykazanie się ich znajomością otrzymali od pani Kasperskiej nagrody. Dziękujemy za efektywnie spędzony czas i upominki.

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej