Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

Czerwiec 23rd, 2017

Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły życzymy udanych, pogodnych, bezpiecznych wakacji, wielu pozytywnych wrażeń, ciekawych znajomości i dużo, dużo beztroskiego odpoczynku.

Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

Czerwiec 14th, 2017

W środę – 14 czerwca – uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowanym przez Gimnazjum w Narolu. Nasi młodzi germaniści zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, co zaowocowało zdobyciem przez Natalię Ważny (kl. I) trzeciego miejsca w konkursie z wynikiem 51 punktów. Tuż za Natalią, ale niestety już poza podium, znalazła się Anna Hetz (kl. II) z 50 punktami oraz Anna Szałańska (kl. II) i Rafał Stankiewicz z 49 punktami.
Cieszymy się z osiągnięć naszych uczniów i gratulujemy im sukcesu.
Justyna Grechuta

Prezentacja projektów edukacyjnych

Czerwiec 9th, 2017

W piątek – 9 czerwca – odbyła się publiczna prezentacja projektów edukacyjnych realizowanych przez uczniów klasy II gimnazjum. W prezentacji, oprócz uczniów wspomnianej klasy II, uczestniczyli także gimnazjaliści z klasy III i I, kilku rodziców uczniów prezentujących efekty swojej pracy, nauczyciele i chętni goście.
Na początku Paweł Grechuta i Jakub Kogut przedstawili urządzenie, które zbudowali pod opieką pana Andrzeja Gmiterka w ramach projektu „Programowanie Arduino”. Zaprezentowali z jakich elementów składa się przyrząd, do czego służy (pomiar odległości oraz temperatury) i zapoznali obecnych z kodem programu.
Drugi projekt realizowany pod opieką Pana Gmiterka dotyczył „Aktualizacji mapy OSM”. Z tym zadaniem zmierzyli się: Sebastian Chemicz, Jakub Iracki, Marcin Matysiak, Kamil Nowakowski, David Wróbel, Dawid Zastawny. Chłopcy zaprezentowali różne programy i aplikacje korzystające z OpenStreetMap, czyli projektu społeczności internetowej mającego na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej. Następnie pokazali, jak samodzielnie zaktualizowali mapę Rudy Różanieckiej.
Kolejna grupa uczniów w składzie: Gabriela Adamek, Sabina Czarna, Katarzyna Frankiewicz, Kinga Grąz, Kamil Łotecki pod kierunkiem Pani Anny Mazur opracowała „Złotą Księgę Absolwentów”. Gimnazjaliści pokazali efekty swojej pracy oraz zaprezentowali wywiady, które przeprowadzili z kilkoma „złotymi absolwentami” naszej szkoły. Wszyscy rozmówcy miło wspominali szkołę i nauczycieli a także podkreślali, że to, czego się nauczyli i doświadczyli w naszej szkole, zaowocowało później w ich życiu.
Potem przyszedł czas na projekt realizowany pod opieką Pani Bożeny Kasperskiej. Czterech uczniów: Jakub Kasperski, Kamil Łysiak, Mateusz Rogoża i Kacper Sikora wzięło udział w przygotowaniu wycieczki szkolnej do Wrocławia i w Sudety. Chłopcy przedstawili jakie działania podjęli, aby zadbać o wszystkie aspekty takiej podróży; w jaki sposób zdobyli dodatkowe środki na autokar, by obniżyć koszty wycieczki; jak wyglądać będzie harmonogram wycieczki (bo zaplanowano ją na 12-14 czerwca – a więc już po prezentacji projektów edukacyjnych).
Następnie swój projekt zaprezentowały: Agnieszka Hetz, Anna Hetz, Patrycja Skibińska i Anna Szałańska. Dziewczęta, pod kierunkiem Pani Justyny Grechuty, przygotowały informacje o najciekawszych, ich zdaniem, „Atrakcjach turystycznych krajów niemieckojęzycznych”. I poprowadziły obecnych podczas prezentacji przez Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Informacje o tych atrakcjach przekazywały najpierw w języku niemieckim (bo jakże inaczej?) a następnie tłumaczyły je na język polski.
Na końcu efekty swojej pracy zaprezentowały Aleksandra Pachla i Natalia Pachla. Dziewczęta pod opieką Pani Justyny Grechuty już od września 2016 roku zbierały materiały do tematu „II wojna światowa w regionie”. Dzięki temu zgromadziły wiele ciekawych informacji, wykonały samodzielnie zdjęcia miejsc, które omawiały i (jak same przyznały) pogłębiły swoją wiedzę o historii regionu.
Realizacja projektów była ważnym doświadczeniem dla każdego z uczniów. Kształtowała umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność za powierzone zadanie i terminowość. Ważnym, i jak się okazało dosyć trudnym, elementem była publiczna prezentacja efektów swojej pracy.
Doceniamy wysiłek uczniów oraz ich opiekunów a publiczności dziękujemy za uwagę i cierpliwość.
Justyna Grechuta

„NIE- WULGARYZMOM” Podsumowanie konkursu

Czerwiec 8th, 2017

NIE – wulgaryzmom. O piękno mowy ojczystej” to kolejna edycja konkursu dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu lubaczowskiego organizowanego przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Lubaczowie. Patronat medialny nad konkursem objęło Katolickie Radio Zamość.

Uczennice naszej szkoły osiągnęły wspaniałe sukcesy. Pierwsze miejsce za wiersz „Uliczne odgłosy” zdobyła uczennica klasy VI Martyna Rozner, a Natalia Pachla z kl. II gimnazjum utworem „Dobre słowa – dobre życie!” wywalczyła wyróżnienie tej samej kategorii. Paulina Szałańska z klasy V została wyróżniona za opowiadanie.

Uroczyste podsumowanie odbyło się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie.

Wysłuchaliśmy nagrodzonych prac oraz prelekcji na temat wulgaryzmów i zaśmiecania mowy wygłoszonej przez profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego Pana Kazimierza Ożoga. Laureatom nagrody wręczył Starosta Powiatu Lubaczowskiego Pan Józef Michalik.

Martyna Rozner

ZWIEDZAMY PODKARPACIE

Czerwiec 7th, 2017

7 czerwca klasa III a i III b wraz z rodzicami wyruszyli na wycieczkę turystyczno- krajoznawczą trasą: Kalwaria Pacławska-Krasiczyn-Bolestraszyce.
Pierwszym punktem programu była Kalwaria Pacławska. Tam nasz ks. Waldemar Górski odprawił mszę św. w intencji dzieci pierwszokomunijnych. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Kopiec Tatarski, skąd mogli podziwiać piękną panoramę Przemyśla. Wielką atrakcją dla wszystkich, okazały się zjazdy po torze saneczkowym, gdzie rodzice wykazali się odwagą, towarzysząc swoim dzieciom w tej przygodzie. Kolejnym punktem programu był Zamek w Krasiczynie. Tam też wszyscy doznali ogromnych emocji, ponieważ zwiedzali lochy, w których kiedyś znajdowała się sala tortur! Wielu miało dreszczyk strachu na plecach, oglądając przedmioty służące do torturowania ludzi, a do tego te jęki i krzyki wydobywające się z każdego zakątka sali… Bolestraszyce zostawiono na koniec, tam spacerując pięknymi alejkami, można było podziwiać różnorodną roślinność. Pani Ania Mazur przekazała dzieciom różne ciekawostki o roślinach i tłumaczyła niektóre zależności przyrodnicze. Pełni wrażeń i pozytywnych emocji wycieczkowicze wrócili wieczorem do domu. To był już ostatni wspólny wyjazd z naszymi wychowawczyniami: panią Jolą i panią Asią.

J.L., J.B.B.

Wyjazd do Rzeszowa

Czerwiec 2nd, 2017

Dnia 2 czerwca 2017 roku grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką Pani Anny Kierepki oraz Pani Anny Domańskiej udała się do Rzeszowa. Uczniowie mieli okazję uczestniczenia w warsztatach pt. “Street English, Games English” prowadzonych w języku angielskim przez Native Speakera, gdzie z chęcią poznawali nowe słowa i aktywnie uczestniczyli w zabawach. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach programu Nauka Bez Granic. Na koniec wiedza uczniów została sprawdzona przez popularną i znaną internetową
grę KAHOOT. Po ciekawej nauce uczestnicy udali się do MacDonalda, skąd następnie skierowali się do Escape Room – Pokoju Zagadek SherLock. Tam mieli na zadanie w ciągu 60 minut wydostać się z jednego tematycznie przygotowanego pokoju, rozwiązując zagadki i kodując szyfry, które miały doprowadzić ich do upragnionego celu: klucza. Niestety żadnej grupie nie udało się wydostać z pokoju, ale i tak wszyscy byli bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że takich ciekawych i zaskakujących wycieczek będzie
jeszcze więcej.

Aleksandra Górniak, Anna Babicka

Warto być kulturalnym!

Czerwiec 1st, 2017

1 czerwca, w Dniu Dziecka odbył się, po raz kolejny już, konkurs na Najkulturalniejszego Ucznia organizowany przez panie opiekunki SU. Wcześniej wychowawcy wraz z uczniami poszczególnych klas wytypowali spośród siebie dwie najkulturalniejsze osoby, mające reprezentować klasy w finałowej rozgrywce. Uczestnicy rywalizowali w czterech rundach: autoprezentacji, quizie „Kahoot”- „Mistrz dobrych manier” oraz konkurencjach „Moja garderoba”
i „Zapraszamy do stołu”. Rywalizacja była bardzo wyrównana, uczestnicy wykazali się wszechstronną znajomością zasad savoir-vivre i stosowania ich w praktyce. W szkole podstawowej zwyciężyła Martyna Rozner z klasy VI, a w gimnazjum Aleksandra Górniak z klasy III. Gratulujemy Najkulturalniejszym Uczennicom 2017!

E.B., A.K.

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej