Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

Maleńka miłość zbawi świat

Grudzień 22nd, 2017

Dziś Przedszkolaki wprowadziły wszystkich w świąteczny klimat, opowiadając historię Bożego Narodzenia. Dzięki małym aktorom, zgromadzeni w szkolnej sali gimnastycznej Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie przenieśli się do betlejemskiej szopy, gdzie zdarzył się cud… Występ Małych Artystów zachwycił wszystkich Gości. Dzieci dały z siebie wszystko….ciepło, dobro, dziecięcą radość.

Podsumowanie konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

Grudzień 7th, 2017

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie od 20 lat organizuje konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości”, którego celem jest poznawanie przez młodzież historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz inspirowanie młodych ludzi do badania i dokumentowania dziejów a także walorów przyrodniczych najbliższej okolicy. W tym roku szkolnym Pani Justynie Grechucie udało się zachęcić do udziału w tym konkursie 11 gimnazjalistów. Przygotowali oni prace historyczne, plastyczne oraz fotograficzne. Opiekę nad pracami plastycznymi Anny Hetz, Kamila Łoteckiego, Aleksandry Pachli i Sabiny Czarnej z klasy III objął Pan Grzegorz Wajs. Natomiast Pani Justyna Grechuta czuwała nad opracowaniami historycznymi i fotografiami. Kacper Kudyba i Jakub Stankiewicz z klasy II nakręcili ciekawy film pt.: „Zabytki Rudy Różanieckiej” a Aleksandra Gałas i Aleksandra Rozmus, również z klasy II, przygotowały interesującą prezentację pt.: „Ruda Różaniecka – moja miejscowość”. Prace fotograficzne polegały na wykonaniu 3 zdjęć: jednego obiektu lub krajobrazu lub urokliwego zakątka, o różnej porze dnia. Tego zadania podjęło się troje uczniów i tak powstał cykl zdjęć autorstwa: Natalii Pachli (klasa III) – „Droga przez Niemce”, Patrycji Mazurkiewicz (klasa II) – „Klimatyczny Dębowy Dwór” oraz Konrada Kudyby (klasa II) – „Staw przy Drugim Młynie”.
Wszystkie prace były ciekawe. Przygotowanie niektórych z nich wymagało od uczniów dużego zaangażowania, nakładu pracy i czasu. Toteż z niecierpliwością czekali na wyniki konkursu. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło w dniu 30 listopada 2017 roku w budynku biblioteki. Wśród prac naszych uczniów jury nagrodziło jedną pracę. Anna Hetz z klasy III zdobyła II miejsce w kategorii prac plastycznych. Część prac znalazła się tuż za podium.
Gratulujemy Ani Hetz sukcesu i cieszymy się z tego osiągnięcia.
Pozostałym uczniom należą się natomiast wyrazy uznania za to, że chcieli (bo nie każdemu się chce) i za to, że się tak wspaniale zaangażowali w badanie i dokumentowanie historii oraz współczesności naszych miejscowości.
Justyna Grechuta

W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra!

Grudzień 7th, 2017

Grudzień to miesiąc szczególny, to czas świąt, otrzymywania prezentów i składania sobie życzeń. To także pora, kiedy bardziej niż zwykle dostrzegamy potrzeby innych ludzi.

W naszej szkole w ostatnim czasie przeprowadziliśmy dwie akcje charytatywne. Organizatorem przedsięwzięcia „Ile waży św. Mikołaj?” jest Fundacja Dzieci Niczyje z Lublina. Wolontariusze z naszej placówki prężnie działali i codziennie zbierali do puszek bilon przynoszony przez uczniów i przedszkolaków.

W rezultacie udało się zgromadzić 260 zł, które zostały przekazane na fundusz stypendialny fundacji.

Dużym wsparciem materialnym i finansowym cieszyła się też akcja Szlachetna Paczka. Wolontariusze zorganizowali kiermasz ciast, a także zbierali przynoszone przez uczniów produkty spożywcze, chemiczne i artykuły szkolne, które zostaną przekazane rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji z niezależnych od siebie przyczyn.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, którzy wsparli nasze akcje.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Grudzień 6th, 2017

Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Mikołaja. Pomimo braku białego puchu na uroczystości mikołajkowej pojawił się 6 grudnia w naszej szkole. Oprócz pełnego prezentów worka Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Dzieci z klas 0-III zaśpiewały piosenki, recytowały wiersze, które wcześniej przygotowały specjalnie dla Niego. A Mikołaj obdarował wszystkich prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok. Spotkanie minęło w bardzo miłej i życzliwej atmosferze.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Grudzień 5th, 2017

5 grudnia wszyscy wolontariusze obchodzili Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W naszej szkole to także była okazja do spotkania się przy pysznym poczęstunku i podsumowania naszych dotychczasowych działań. Pani Dyrektor Dorota Wróbel podziękowała wolontariuszom za zaangażowanie i chęć pomocy innym, a pani Elżbieta Kudyba – opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza rozdała obecnym dyplomy z podziękowaniami za działalność charytatywną.

Trzymajcie kciuki za nasze germanistki!

Grudzień 2nd, 2017

Dwie uczennice naszego gimnazjum – Anna Szałańska z klasy III oraz Natalia Ważny z klasy II – zakwalifikowały się do etapu rejonowego w konkursie z języka niemieckiego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Znalazły się w gronie 130 uczniów z całego województwa podkarpackiego, którzy przeszli do II etapu w tym trudnym konkursie. W sobotę, 2 grudnia, zmagały się z zadaniami przygotowanymi na ten etap. Musiały wykazać się umiejętnością rozumienia tekstu pisanego i wyszukiwania w nim informacji. Rozwiązywały zadania z gramatyki o wysokim stopniu trudności. Formułowały pytania i wypowiedzi na zadany temat. Opisywały swój pokój zgodnie z instrukcją podaną do zadania. A także musiały wykazać się szczegółową wiedzą na temat krajów niemieckojęzycznych. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikuje się połowa uczestników etapu rejonowego, czyli 65 osób. Dziewczęta zasługują na to, aby znaleźć się w tym gronie, dlatego – Trzymajcie mocno kciuki!

Justyna Grechuta

NASI UCZNIOWIE NA HISTORYCZNYM PODIUM

Grudzień 1st, 2017

W piątek – 1 grudnia, uczniowie klasy II gimnazjum Konrad Kudyba i Jakub Pachla uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Historycznym: „Dziedzictwo”. Dzieje i kultura powiatu lubaczowskiego organizowanym przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „ZABYTKI POWIATU LUBACZOWSKIEGO”. Uczniowie musieli najpierw wykazać się umiejętnością korzystania ze źródeł historycznych rozwiązując kartę pracy w oparciu o ekspozycje muzealne i plan muzeum. Następnie udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące architektury dworsko-pałacowej, kościelnej, cerkiewnej oraz środowiska przyrodniczego i kulturowego powiatu lubaczowskiego. Nasi gimnazjaliści, przygotowani przez Panią Justynę Grechutę, wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy i umiejętności. W konsekwencji Jakub Pachla zajął II miejsce a Konrad Kudyba – III miejsce.

Cieszymy się z tego sukcesu i gratulujemy.

Justyna Grechuta

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej