Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

Bitwa pod Kobylanką – 155 rocznica bitwy

Maj 5th, 2018

Nasza szkoła od wielu lat organizuje uroczystości mające na celu kultywowanie pamięci o bitwie pod Kobylanką. Zmagania powstańców styczniowych z wojskami rosyjskimi rozegrały się 1 i 6 maja 1863 roku. Zostały one zaliczone do największych i najlepiej rozegranych bitew leśnych powstania styczniowego. Trzeba dodać, że były to walki zwycięskie dla powstańców. Uczniowie naszej szkoły (głównie harcerze) pod opieką nauczycieli w dniu 5 maja uczestniczyli w rajdzie rowerowym do pomnika na Kobylance. Tutaj oddali hołd poległym powstańcom, złożyli okolicznościową wiązankę, zapalili znicze i wysłuchali krótkiej historii o bitwie. Następnie udali się na miejsce, w którym zorganizowano rekonstrukcję bitwy pod Kobylanką. W tym roku przypadła 155 rocznica bitwy i z tej okazji Gmina Cieszanów, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie przy współpracy z Nadleśnictwem Narol i Banku Spółdzielczego w Lubaczowie podjęły trud przygotowania po raz pierwszy rekonstrukcji bitwy. W wydarzeniu uczestniczyło około 1 tysiąca osób. Wśród nich byli także uczniowie naszej szkoły.
JG

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej