Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

PREZENTACJA GIMNAZJALNYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

czerwiec 13th, 2018

13 czerwca 2018 r. odbyła się w naszej szkole prezentacja gimnazjalnych projektów edukacyjnych. Uczniowie klasy II gimnazjum realizowali następujące projekty:
1. Szkoła dziś i w pamięci naszych przodków (historia)
2. Programowanie Arduino – automatyczna podlewaczka do kwiatków (informatyka)
3. Jak prezentuje się nasze gimnazjum w procentach? (matematyka)
4. Jak oszczędzać energię elektryczną? (fizyka)
5. Warszawa. Wycieczka do stolicy Polski (język polski, geografia)
6. Zadania dydaktyczne ukryte kodach QR do ścieżki „Cisza, przyroda i przgoda w Puszczy Różanieckiej” (geografia, biologia).
7. Sztuka ludowa. Kamieniarstwo (plastyka, technika).
Poziom wykonania zadań projektowych i forma prezentacji był bardzo wysoki, a realizujący projekty zasługują na wyrazy uznania.

A. Mazur

DZIEŃ ZIEMI

kwiecień 23rd, 2018

Wyjątkowy charakter miały obchody Dnia Ziemi, które odbyły się 23 kwietnia 2018 roku. Był to dzień pełen wrażeń dla uczniów. Już od rana mogli oni podziwiać “Człowieka ptaka” Pana Andrzeja Cieślę, który ze swojej motoparalotni spuścił na uczniów grad cukierków. A kiedy opuścił już przestrzeń powietrzną opowiedział zebranym o swoich wrażeniach z lotów i zaprezentował sprzęt lotniczy oraz film z lotów nad Rudą Różaniecką. Drugim wyjątkowym gościem dzisiejszego dnia był Pan Mateusz Bielko, pasjonat ornitologii, który opowiedział uczniom o swoich “spotkaniach z dziką przyrodą”.
Wiele cennych informacji zdobyli dzisiejszego dnia nasi uczniowie, wiele nowych rzeczy poznali. Dziękujemy Panom Andrzejowi Cieśli i Panu Mateuszowi Bielkowi za ciekawą lekcję, która umożliwiła naszym uczniom poznanie Panów pasji, a także uwrażliwiła na otaczające ich piękno natury.
Obchody Dnia Ziemi były okazją do rozstrzygnięcia szkolnego konkursu przyrodniczego “Poznajemy przyrodę polską”. Zwycięzcą w kategorii praca plastyczna została Joanna Sikora i Mateusz Mazurkiewicz, zaś w konkursie wiedzowym I miejsce zajęli Julia Błaut i Bartosz Mazur. Gratulujemy!!!
W klasach I – III szkoły podstawowej rozstrzygnięto konkurs przyrodniczo – ekologiczny. Zwycięzcami zostali:
Wiktoria Skiba – I miejsce
Julia Bondyra – II miejsce
Katarzyna Sztuba – III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!!!!

GERMANISTKI – FINALISTKI !!!

marzec 21st, 2018

Nasze gimnazjalistki: Natalia Ważny z klasy II oraz Anna Szałańska z klasy III zostały finalistkami tegorocznego konkursu z języka niemieckiego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Dziewczęta od kilku lat intensywnie rozwijały swoje predyspozycje lingwistyczne pod kierunkiem Pani Justyny Grechuty. Codzienna, sumienna praca doprowadziła Natalię i Anię do etapu wojewódzkiego. Znalazły się w grupie 71 najlepszych uczniów z całego województwa podkarpackiego. (Dziękujemy przy tym wszystkim, którzy trzymali kciuki za ich awans). W Rzeszowie dziewczęta zmierzyły się z zadaniami wymagającymi rozumienia tekstu słuchanego, tekstu czytanego, znajomości gramatyki na poziomie maturalnym, wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Musiały również wykazać się umiejętnością pisania krótkiego tekstu na zadany temat. Nie udało się zdobyć tytułu laureatki, ale tytuł finalistki potwierdza bardzo wysoki poziom ich wiedzy i umiejętności z języka niemieckiego.

Gratulujemy dziewczętom i bardzo cieszymy się z ich sukcesu!

JG

XXVI FINAŁ WOŚP

styczeń 14th, 2018

14 stycznia 2018 r. w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja Jerzego Owsiaka zbierała pieniądze dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

Mieszkańcy Rudy Różanieckiej, Huty Różanieckiej i Łówczy pokazali po raz kolejny, że mają szczodre serca!  Dwudziestu mrozoodpornych gimnazjalistów przeszło ulicami poszczególnych miejscowości i zebrali spore datki do puszek:

Zarzeka                     212,00 zł
Zaniwa do poczty   402,51 zł
Wola                          395.59 zł
Zadymarka               367,31 zł
Podlas, Zabrogi       370,12 zł
Zaniwa, droga na cmentarz 236,86 zł
Zabródek, Zakościelna, Jezioro, Zagóra 324,53 zł

Razem w Rudzie Różanieckiej wolontariusze zebrali 2308,92 zł. Natomiast grupa wolontariuszy z Huty Różanieckiej zebrała 1067,96 zł , a z Łówczy 24,40 zł. Cyfry mówią same za siebie. Hojność jest silną stroną mieszkańców naszego regionu.

Następnie pieniądze zostały przekazane do naszego sztabu w Narolu. Tu także w czasie finału wystąpili nasi uczniowie z klasy VII i zarazili pozytywną energią społeczność narolską. Julia Zarzeczna i Radosław Pierożek barwnie zaśpiewali „Piosenkę o Narolu” do melodii „Chałupy welcome to”, ze słowami, które napisała Martyna Rozner. Refren piosenki brzmiał tak:

„Roztocze welcome to, Łoś, Florian mają luz

Kraina dzika dawno odkryta, Roztocze welcome to

Roztocze welcome to, w Narolu słychać blus

w Płazowie, Hucie, Lipsku i Rudzie – Roztocze welcome to”

Następnie czyrliderki zatańczyły układ taneczny oraz zaprezentowały piramidy gimnastyczne. Mogliśmy podziwiać tę zgraną, tańczącą grupę dziewcząt w następującym składzie: Karolina Ważna, Oliwia Kuflowska, Martyna Rozner, Kamila Ważna, Gabriela Luchowska, Milena Obirek, Wiktoria Lebiedź, Izabela Ważna.  Brawo dziewczyny!  Po występie rozgrzaliśmy się gorącą herbatą i kiełbasą serwowaną przez pracowników gminy. Poczekaliśmy na „Światełko do nieba”, a następnie wróciliśmy do naszych domów.

26 finał już za nami, z całego naszego serca dziękujemy za kolejny dobry uczynek.  

 

Bożena Kasperska

Maleńka miłość zbawi świat

grudzień 22nd, 2017

Dziś Przedszkolaki wprowadziły wszystkich w świąteczny klimat, opowiadając historię Bożego Narodzenia. Dzięki małym aktorom, zgromadzeni w szkolnej sali gimnastycznej Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie przenieśli się do betlejemskiej szopy, gdzie zdarzył się cud… Występ Małych Artystów zachwycił wszystkich Gości. Dzieci dały z siebie wszystko….ciepło, dobro, dziecięcą radość.

Dzień Edukacji Narodowej

październik 13th, 2017

„Dziękujemy za najpiękniejszy dar, za wiedzę” z takimi podziękowaniami wystąpili 13 października
uczniowie na akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, Mszą św. w intencji nauczycieli i pracowników szkoły. Po niej wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, by wysłuchać okolicznościowego przemówienia pani Dyrektor, która, powitawszy znakomitych Gości, w pięknych słowach nakreśliła etos pracy pedagogicznej i wręczyła nagrody. Z a pedagogiczny trud podziękowali również pan Burmistrz, Stanisław Woś oraz, w imieniu rodziców, pani Anna Sikora. Następnie oddano głos dzieciom i młodzieży, którzy słowem i piosenką wyrazili swoją wdzięczność oraz przywiązanie dla nauczycieli i innych pracowników szkoły. To były piękne chwile, uświadamiające sens bycia i nauczycielem i uczniem!

Warto znać języki obce!

wrzesień 26th, 2017

Nigdy jeszcze nie było tylu możliwości podjęcia  pracy lub studiów za granicą. Jeszcze nigdy nie stworzono tak sprzyjających warunków wszystkim,  którzy pragną podjąć pracę bądź studia za granicą. Jednak  brak odpowiednich umiejętności  językowych sprawia, że wielu ludzi nie jest w stanie z tych możliwości skorzystać.

Nasza szkoła promuje naukę języków, dlatego nauczycielki języków obcych- pani Justyna Grechuta, pani Anna Kierepka oraz pani Anna Domańska zorganizowały obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, który odbył się 26 września 2017 r.

W tym roku do przygotowań włączyły się klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum.

Na początku września przedstawiciele klas wylosowali nazwę państwa, które mieli zaprezentować.

kl. IV a – Hiszpania

kl. IV b – Grecja

kl. V- Polska

kl. VI – Włochy

kl. VII- Niemcy

kl. II gim.- Francja

kl. III gim. – Wielka Brytania

Uczniowie wraz z pomocą wychowawców przygotowali interesujące plakaty z flagami i symbolami wylosowanych krajów oraz prezentacje z najważniejszymi informacjami, wartymi zapamiętania. Ostatnim zadaniem jakie uczniowie musieli wykonać, było przygotowanie i zaprezentowanie charakterystycznych strojów. Nasi uczniowie we wszystkich zadaniach, wspierani przez wychowawców, poradzili sobie fantastycznie!

Komisja w składzie: pan G. Wajs, pan A. Gmiterek oraz pani A. Domańska, przyznawała klasom punkty w trakcie wydarzenia. Końcowa klasyfikacja prezentowała się następująco:

I miejsce – klasa VI

II miejsce – klasa II gimnazjum

III miejsce – klasa IV a

Uczniowie zwycięskich klas otrzymali dyplomy oraz nagrody przesłane przez Komisję Europejską.

Dziękujemy wszystkim klasom za udział w EDJO, wychowawcom za pracę włożoną w pomoc w przygotowaniu prezentacji, plakatów i wspaniałych strojów oraz panu Grzegorzowi Wajsowi za przygotowanie dekoracji.

JUŻ WKRÓTCE ROZPOCZYNA SIĘ NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018.

sierpień 23rd, 2017

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września 2017 r.
Odjazd uczniów z Huty Różanieckiej i z Łówczy o godz. 8.30.
Msza Święta o godz. 9.00.
Planowana godzina powrotu – godz. 11.30.
Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje uczniów naszej szkoły strój galowy (dziewczęta: białe bluzki i granatowe lub czarne spódnice, chłopcy: białe koszule i granatowe lub czarne spodnie).

Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

czerwiec 14th, 2017

W środę – 14 czerwca – uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowanym przez Gimnazjum w Narolu. Nasi młodzi germaniści zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, co zaowocowało zdobyciem przez Natalię Ważny (kl. I) trzeciego miejsca w konkursie z wynikiem 51 punktów. Tuż za Natalią, ale niestety już poza podium, znalazła się Anna Hetz (kl. II) z 50 punktami oraz Anna Szałańska (kl. II) i Rafał Stankiewicz z 49 punktami.
Cieszymy się z osiągnięć naszych uczniów i gratulujemy im sukcesu.
Justyna Grechuta

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej