Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

czerwiec 5th, 2018

W czerwcu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowany przez gimnazjum w Narolu. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Natalia Ważny z klasy II gimnazjum, Anna Hetz i Anna Szałańska z klasy III gimnazjum. Dziewczęta zaprezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności i dzięki temu odniosły spektakularny sukces. Anna Hetz zajęła 1. miejsce a Natalia Ważny 2. miejsce w powiecie. Anna Szałańska uplasowała się na miejscu 5. Tracąc zaledwie 2 punkty do podium.
Gratulujemy dziewczętom i cieszymy się z ich sukcesu.
JG

Koncert profilaktyczny w wykonaniu Grzegorza Stępnia

maj 25th, 2018

25 maja odbył się IX Gminny Konkurs Profilaktyczny, który zorganizowała Gminna Komisja Rozwiązywani Problemów Alkoholowych w Narolu. Po raz kolejny uczniowie z naszej gminy zmagali się z testem sprawdzającym ich wiedzę z zakresu: uzależnień od alkoholu, papierosów , środków odurzających i przemocy. Nasi uczniowie tym razem zajęli III miejsce. Po konkursie uczniowie klas VII i gimnazjaliści uczestniczyli w słowno – muzycznym programie profilaktycznym „Szkoła wolna od uzależnień – złe wpływy” w wykonaniu Grzegorza Stępnia gitarzysty z Oddziału Zamkniętego. Uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali koncertu i mądrych spostrzeżeń o współczesnym świecie, które przekazał artysta. Po koncercie organizatorzy nagrodzili zwycięzców cennymi nagrodami, a publiczność podziękowała gromkimi brawami.

Podsumowanie konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

grudzień 7th, 2017

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie od 20 lat organizuje konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości”, którego celem jest poznawanie przez młodzież historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz inspirowanie młodych ludzi do badania i dokumentowania dziejów a także walorów przyrodniczych najbliższej okolicy. W tym roku szkolnym Pani Justynie Grechucie udało się zachęcić do udziału w tym konkursie 11 gimnazjalistów. Przygotowali oni prace historyczne, plastyczne oraz fotograficzne. Opiekę nad pracami plastycznymi Anny Hetz, Kamila Łoteckiego, Aleksandry Pachli i Sabiny Czarnej z klasy III objął Pan Grzegorz Wajs. Natomiast Pani Justyna Grechuta czuwała nad opracowaniami historycznymi i fotografiami. Kacper Kudyba i Jakub Stankiewicz z klasy II nakręcili ciekawy film pt.: „Zabytki Rudy Różanieckiej” a Aleksandra Gałas i Aleksandra Rozmus, również z klasy II, przygotowały interesującą prezentację pt.: „Ruda Różaniecka – moja miejscowość”. Prace fotograficzne polegały na wykonaniu 3 zdjęć: jednego obiektu lub krajobrazu lub urokliwego zakątka, o różnej porze dnia. Tego zadania podjęło się troje uczniów i tak powstał cykl zdjęć autorstwa: Natalii Pachli (klasa III) – „Droga przez Niemce”, Patrycji Mazurkiewicz (klasa II) – „Klimatyczny Dębowy Dwór” oraz Konrada Kudyby (klasa II) – „Staw przy Drugim Młynie”.
Wszystkie prace były ciekawe. Przygotowanie niektórych z nich wymagało od uczniów dużego zaangażowania, nakładu pracy i czasu. Toteż z niecierpliwością czekali na wyniki konkursu. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło w dniu 30 listopada 2017 roku w budynku biblioteki. Wśród prac naszych uczniów jury nagrodziło jedną pracę. Anna Hetz z klasy III zdobyła II miejsce w kategorii prac plastycznych. Część prac znalazła się tuż za podium.
Gratulujemy Ani Hetz sukcesu i cieszymy się z tego osiągnięcia.
Pozostałym uczniom należą się natomiast wyrazy uznania za to, że chcieli (bo nie każdemu się chce) i za to, że się tak wspaniale zaangażowali w badanie i dokumentowanie historii oraz współczesności naszych miejscowości.
Justyna Grechuta

Trzymajcie kciuki za nasze germanistki!

grudzień 2nd, 2017

Dwie uczennice naszego gimnazjum – Anna Szałańska z klasy III oraz Natalia Ważny z klasy II – zakwalifikowały się do etapu rejonowego w konkursie z języka niemieckiego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Znalazły się w gronie 130 uczniów z całego województwa podkarpackiego, którzy przeszli do II etapu w tym trudnym konkursie. W sobotę, 2 grudnia, zmagały się z zadaniami przygotowanymi na ten etap. Musiały wykazać się umiejętnością rozumienia tekstu pisanego i wyszukiwania w nim informacji. Rozwiązywały zadania z gramatyki o wysokim stopniu trudności. Formułowały pytania i wypowiedzi na zadany temat. Opisywały swój pokój zgodnie z instrukcją podaną do zadania. A także musiały wykazać się szczegółową wiedzą na temat krajów niemieckojęzycznych. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikuje się połowa uczestników etapu rejonowego, czyli 65 osób. Dziewczęta zasługują na to, aby znaleźć się w tym gronie, dlatego – Trzymajcie mocno kciuki!

Justyna Grechuta

NASI UCZNIOWIE NA HISTORYCZNYM PODIUM

grudzień 1st, 2017

W piątek – 1 grudnia, uczniowie klasy II gimnazjum Konrad Kudyba i Jakub Pachla uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Historycznym: „Dziedzictwo”. Dzieje i kultura powiatu lubaczowskiego organizowanym przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „ZABYTKI POWIATU LUBACZOWSKIEGO”. Uczniowie musieli najpierw wykazać się umiejętnością korzystania ze źródeł historycznych rozwiązując kartę pracy w oparciu o ekspozycje muzealne i plan muzeum. Następnie udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące architektury dworsko-pałacowej, kościelnej, cerkiewnej oraz środowiska przyrodniczego i kulturowego powiatu lubaczowskiego. Nasi gimnazjaliści, przygotowani przez Panią Justynę Grechutę, wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy i umiejętności. W konsekwencji Jakub Pachla zajął II miejsce a Konrad Kudyba – III miejsce.

Cieszymy się z tego sukcesu i gratulujemy.

Justyna Grechuta

Wakacje z Matzoo

wrzesień 12th, 2017

Pod hasłem „Pobaw się z nami w wakacje” 1 lipca 10 uczniów klas I – III SP przystąpiło do realizacji projektu „Wakacje z Matzoo”. Organizatorami projektu byli: Twórcy Matematycznego Zoo, Fundacja Rozwoju Edukacji Matematycznej. Chcieli oni urozmaicić dzieciom wakacje, a także pomóc im w wyrobieniu nawyku systematycznej nauki. Na uczniów czekały 62 zadania do rozwiązania w serwisie internetowym, o stopniu trudności odpowiednim do ich wieku. Każde zadanie dostępne było tylko przez jeden dzień. Po wakacjach uczestnicy, którzy rozwiązali prawidłowo co najmniej 20 zadań otrzymali dyplom. Osoby, które wykonały co najmniej 40 zadań uhonorowane zostały dyplomem z wyróżnieniem. 9 naszych matematycznych „zapaleńców” dotrwało do końca i zostało nagrodzonych wspomnianymi wcześniej dyplomami : Jagoda Stankiewicz, Alan Zygarlicki, Wojciech Kierepka (klasa I), Magdalena Czarna, Julia Bondyra, Zuzanna Farion (klasa II), Aleksandra Luchowska, Bartosz Ważny, Mateusz Ciećkiewicz (klasa IIIa). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wrażenia po konkursie „Mistrz pięknej mowy”

marzec 6th, 2017

Dziś, tj.6 marca, w Europejskim Dniu Logopedy odbył się V Powiatowy Konkurs Logopedyczny organizowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Lubaczowie. Naszą szkołę reprezentowali: Justyna Starzyk z klasy IIIa, Maja Skoczylas z klasy IIIb oraz Radosław Pierożek z klasy VI. Nie było łatwo zwrócić na siebie uwagę jury, gdyż wszyscy młodzi recytatorzy , a było ich ponad 100, pięknie deklamowali ze sceny, trudny przecież, język polski. Chociaż bez zaszczytnych tytułów, wróciliśmy pełni wrażeń i mobilizacji do przyszłorocznych zmagań. Gratulując Organizatorom, dziękujemy za certyfikaty i upominki!

Konkurs języka niemieckiego – Deutschfreund 2016

styczeń 9th, 2017

Uczniowie naszej szkoły w listopadzie 2016 roku wzięli udział w ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego Deutschfreund 2016 organizowanym przez Łowców Talentów – JERSZ. Na początku stycznia 2017 otrzymaliśmy wyniki tego konkursu i okazało się, że większość uczestników zaprezentowała bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Aż ośmiu uczniów uplasowało się w pierwszej „dziesiątce” w województwie.

Największy sukces należy do Natalii Ważny z klasy I gimnazjum, która zajęła 1. miejsce województwie (w kategorii klas I gimnazjum) i uzyskała tytuł laureatki.

Tuż za Natalią znalazła się Anna Szałańska z klasy II gimnazjum, która zajęła 2. miejsce w województwie (w kategorii klas II gimnazjum) i zdobyła dyplom uznania za uzyskanie więcej niż 75 % punktów (napisała na 79,5 %). Z klasy II gimnazjum w konkursie uczestniczył także Paweł Grechuta i zajął w nim 5. miejsce w województwie.

Klasę III gimnazjum reprezentowali w konkursie: Dominik Leńczuk i Rafał Stankiewicz. Dominik Leńczuk zdobył 7. miejsce w województwie oraz dyplom uznania za uzyskanie więcej niż 75 % punktów (napisał na 77,5 %) a Rafał Stankiewicz uplasował się na 9. miejscu w województwie.

Bardzo wysoki poziom zaprezentowały uczennice klasy V. Matryna Pitura zdobyła 3. miejsce w województwie, Amelia Franus 4. miejsce w województwie a Paulina Szałańska6. miejsce w województwie.

W konkursie uczestniczyły także Paulina Gumieniak, Gabriela Kogut i Weronika Kustrzyk z klasy V oraz Martyna Rozner, Oliwia Kuflowska i Karolina Ważna z klasy VI. Dziewczęta uplasowały się na dalszych miejscach ale ich wyniki są również satysfakcjonujące.

Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze osiągnięcia.

Justyna Grechuta

„Trójwymiarowy Świat Matematyki”

kwiecień 9th, 2015

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu zorganizował czwartą edycję konkursu matematyczno – plastycznego pt.: „Trójwymiarowy Świat Matematyki – Maszyny marzeń”. Jego tematem było wykonanie z dowolnego materiału maszyny marzeń składającej się z przestrzennych figur geometrycznych. Tego trudnego zadania podjęła się uczennica klasy I a z naszej szkoły – Martyna Obirek. Włożyła ona wiele trudu w przygotowanie ciekawej pracy, która w kategorii klas I – III została wyróżniona. Bardzo cieszymy się z sukcesu uczennicy. Gratulujemy!

I.Kudyba

KOLEJNE SUKCESY SPORTOWE UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W KARATE FUDOKAN

październik 25th, 2014

18 października 2014 r. w Zamościu odbył się Puchar Kraju w Karate Fudokan.
W zawodach uczestniczyli karatecy z klubów z całej Polski. Zawody rozgrywane były z podziałem na grupy wiekowe. Na tych zawodach nie zabrakło uczniów z naszej szkoły, którzy godnie reprezentowali swój klub karate. Do walki o najwyższe laury w kraju stanęli: Martyna Pitura, David Wróbel i Aleksandra Pleskacz. Sprawdziło się przysłowie: „Trening czyni mistrza”- podczas zawodów w Zamościu nasi karatecy wielokrotnie stawali na podium. Oto wyniki:

– Aleksandra Pleskacz – I miejsce w kata indywidualnym
I miejsce w jiu-ippon kumite,
-David Wróbel – II miejsce w kata indywidualnym,
II miejsce w kihon-ippon kumite,
– Martyna Pitura – II miejsce w kihon-ippon kumite.

Zawody te były eliminacjami do zbliżających się Mistrzostw Europy w Karate Fudokan, które odbędą się w Napoli (Włochy). Mamy nadzieję na start naszych uczniów w tych zawodach.

TV Zamość – reportaż

 

Jerzy Pałczyński

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej